
Fra Flakfortet med M/S Skipper i havnen
På Flakfortet er alle velkomne, både i restauranten og i terrænet. Øen summer af liv og glade dage hele sommeren. Flakfortet er sejlernes ø, hvor atmosfæren præges af det rå og rustikke, sammen med det hyggelige maritime miljø. I øens gamle belægningsstuer tilbydes overnatning; nogle af belægningsstuerne er istandsat og indrettede med plads til 8 personer i hvert værelse, ialt 50 - 60 personer kan overnatte i det gamle fort. Overrask med en weekend-tur på Flakken med fordybelse, lækker mad, hygge og samvær!
Flakfortet byder på mange underholdende aktiviteter, bl.a.: minigolf, spøgelsesjagt, skattejagt, historisk rundvisning og ø-dyste. Her er gode oplevelser og spændende historier, og måske møder I Helmuth, Flakfortet spøgelse, på Jeres tur rundt på øen.

M/S Langø bringer glade gæster til Flakfortet
Aktivitetsniveauet er steget i takt med at øens Adventure- og Teambuildingsarrangør har fået fodfæste derude. Kontakt øens aktivitetsarrangør for tilbud på Jeres næste udfordring!
Restaurant Flakfortet kan det hele: mad for enhver pengepung og til enhver lejlighed.
Selskabslokalerne inde i fortet huser mange firmaudflugter året rundt og pavillonen ude på kajen er åben for gæster hele sommeren. Festarrangementer tilrettelægges efter ønske, både inde i Kongesalen og i pavillonen ude på kajen. Aktiviteterne på øen kan med stor succes kombineres med middag i restauranten.
På øen findes en mindre skibsproviantering, som kan forsyne alle med kølige drikkevarer, is og andre gode sager.
Flakfortet ligger 40 min. sejlads fra Nyhavn.
Flakfortet 32 96 08 00
Flakfortets hjemmeside



